Thursday at the Little Rock Film Festival – Films, Films and More Films

lrff_logo-backgroundThe fourth day of the Little Rock Film Festival gets going at 12:30 with “Made in Arkansas” Shorts Block 4 in the Bill and Margaret Clark Room at the River Market.  This includes: “The Tricycle” (David Bogard), “What Was Lost” (Romello Williams), “Overgrown” (Bruce Hutchinson, “Pyro” (Cole Borgstadt), and “The Space Station” (Michael Sutterfield).  At 1pm, Breaking a Monster screens at the CALS Ron Robinson Theater and The Chinese Mayor will be shown at the Butler Center.

At 3pm, “Made in Arkansas” Shorts Block 1 will be shown at the Joint.  It includes “Loser” (Andrew Lisle), “Forsaken” (Krisha Mason), “Monotony Broken” (J. C. Cocker), “Stranger Than Paradise” (Johnnie Brannon), “Rites” (Cody Harris), and “The Dealer’s Tale” (Justin Nickels).  Also at 3, “Comes and Goes” World Shorts will be shown in the Bill and Margaret Clark Room. This includes “Tough” (Alfonso Johnson), “Marathon” (Lauren Smitelli), “The Art of Richard Thompson” (Bob Burnett), “Papa Machete” (Jonathan David Kane), “How to Stand Up for Yourself” (Sarah Hanssen), “La Reina” (Manual Abramovich) and “Mr. Gold” (Brian Carlson).

The films Krisha (at the Ron Robinson Theater) and Uncertain (at the Butler Center) will start at 3:15.  At 4pm, the Filmmaker Welcome Reception will take place at the THEA Foundation.

At 5:30, all screens will be filled:

  • Funny Bunny – Ron Robinson Theater
  • Barge – Butler Center
  • Short Films celebrating Civil Rights past and present – The Joint
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 5 – Albert Pike Memorial Temple
    • “Not Interested” (Matt Foss), “The Making of ‘Sensitivity Training’” (Tanner Smith), “’Twas the Night of the Krampus” (Donovan Thompson), “Vampire-Killing Prostitute” (Jordan Mears), “Southern Pride” (Nick Lane), “The Paper Boy” (Thien Ngo) and “I Hate Alphaman” (Hunter West)
  • “Some Lives” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Resort (Shadae Lamar Smith), “Tom in America” (Flavio Alves), “Elgin Park” (Danny Yourd), “Write with Me…” (Hannah Leshaw), “Chute Fighter” (Laurel Parmet), “Lay in Wait” (Jonathan Ade), “The Murder Ballad of James Jones” (Jesse Kreitzer)
  • How to Change the World – Clinton School

 

At 8pm, the lineup features:

  • H. – Butler Center
  • “Made in Arkansas Shorts” Block 2 – The Joint
    • “MatchMaker” by Robin Sparks, “Hush” by Kenn Woodard, “Dim the Lights” by Dwight Chalmers, “The Pop N’ Lock” by Jadon Barnes, “Rapture Us” by Levi Agee, “The Ask” by Edmund Lowry and “Contact” by Alexander Jeffery
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 6 – Albert Pike Memorial Temple
    • “Go to the Ball with Me, Jenny” (Cole Borgstadt), “Simple” (Scott McEntire), “Stay a While” (Michael Kelley), “Sassy & the Private Eye” (Tanner Smith), “The Whisperers” (Jason Miller) and “Perfect Machine” (Jarrod Paul Beck)
  • “This Life” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Suburbs Go On Forever” (Mark Day), “The Way Things Are” (Guy Nemesh), “Stella Walsh” (Rob Lucas), “The Youth” (Dehanza Rogers) and “Unmappable” (Diane Hodson, Jasmine Luoma)
  • Crocodile Gennadiy – Clinton School

 

The final film of the day is 7 Chinese Brothers at the Ron Robinson Theater at 9pm.  At 10pm the KABF Radio Dance Party gets going at Good Food by Ferneau.