Twelve Hours of Film Viewing Possible in Day 5 of Little Rock Film Festival

LRFF2015posterIf you have the stamina, you can watch films from 10 in the morning until 10:30 tonight today with the Little Rock Film Festival.

At 10am at The Joint – Made in Arkansas” Shorts Block 6 with “Go to the Ball with Me, Jenny” (Cole Borgstadt), “Simple” (Scott McEntire), “Stay a While” (Michael Kelley), “Sassy & the Private Eye” (Tanner Smith), “The Whisperers” (Jason Miller) and “Perfect Machine” (Jarrod Paul Beck).  At 10:30am – 7 Chinese Brothers (Ron Robinson Theater), I Am the People (Butler Center) and “Made in Arkansas: The Hanging of David O. Dodd – Bill and Margaret Clark Room.

Those four locations will again be busy at 12:30 with:

  • Western – Ron Robinson Theater
  • Tired Moonlight – Butler Center
  • “Made in Arkansas” Block 3 – The Joint
    • “Undefeated” (Nathan Willis), “Little Brother” (Eric White), “Spoonin’ the Devil” (Michael Carpenter), “Meredith” (Scott Eggleston), and “The Town Where Nobody Lives” (Al Topich)
  • “Adventure” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “Twelve Traditions” (Jonathan Cuartas), “Dust” (Mike Grier), “The Answers” (Michael Goode), “Spearhunter” (Adam Roffman), “The Other Side” (Scott Brown), “Big Boy” (Bryan Campbell) and “September Sketch Book” (Ronnie Cramer)

There will be a panel at 2:15 “Making Million Dollar Films for Thousands” in the Filmmakers Lounge.

At 3pm the films are:

  • God Bless the Child – Ron Robinson Theater
  • Sweaty Betty – Butler Center
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 5 – The Joint
    • “Not Interested” (Matt Foss), “The Making of ‘Sensitivity Training’” (Tanner Smith), “’Twas the Night of the Krampus” (Donovan Thompson), “Vampire-Killing Prostitute” (Jordan Mears), “Southern Pride” (Nick Lane), “The Paper Boy” (Thien Ngo) and “I Hate Alphaman” (Hunter West)
  • “Some Lives” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Resort (Shadae Lamar Smith), “Tom in America” (Flavio Alves), “Elgin Park” (Danny Yourd), “Write with Me…” (Hannah Leshaw), “Chute Fighter” (Laurel Parmet), “Lay in Wait” (Jonathan Ade), “The Murder Ballad of James Jones” (Jesse Kreitzer)

The 5:30 screenings are:

  • Applesauce – Ron Robinson Theater
  • Crocodile Gennadiy – Butler Center
  • “Made in Arkansas” The Grace of Jake – The Joint
  • “One, Two” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “Biscayne World” (Ahol Sniffs Glue, Michael Arcos, Ellen Hertzler), “one hitta quitta” (Ya’Ke Smith), “Boxeadora” (Meg Smaker), “Day One” (Henry Hughes), “Hunter’s Fall” (Peter J. McCarthey) and “Bookin’” (John Kirkscey)
  • (T)ERROR – Clinton School

 

The final round of films tonight start at 8.  They are:

  • Breaking a Monster which will also feature a performance by Unlocking the Truth – Ron Robinson Theater
  • Uncle Kent 2 – Butler Center
  • “Made in Arkansas” The Phone in the Attic – The Joint
  • “Comes and Goes” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “Tough” (Alfonso Johnson), “Marathon” (Lauren Smitelli), “The Art of Richard Thompson” (Bob Burnett), “Papa Machete” (Jonathan David Kane), “How to Stand Up for Yourself” (Sarah Hanssen), “La Reina” (Manual Abramovich) and “Mr. Gold” (Brian Carlson).
  • Peace Officer – Clinton School

At 9pm, the Tale of Two Cities Party takes place on the Junction Bridge.

Thursday at the Little Rock Film Festival – Films, Films and More Films

lrff_logo-backgroundThe fourth day of the Little Rock Film Festival gets going at 12:30 with “Made in Arkansas” Shorts Block 4 in the Bill and Margaret Clark Room at the River Market.  This includes: “The Tricycle” (David Bogard), “What Was Lost” (Romello Williams), “Overgrown” (Bruce Hutchinson, “Pyro” (Cole Borgstadt), and “The Space Station” (Michael Sutterfield).  At 1pm, Breaking a Monster screens at the CALS Ron Robinson Theater and The Chinese Mayor will be shown at the Butler Center.

At 3pm, “Made in Arkansas” Shorts Block 1 will be shown at the Joint.  It includes “Loser” (Andrew Lisle), “Forsaken” (Krisha Mason), “Monotony Broken” (J. C. Cocker), “Stranger Than Paradise” (Johnnie Brannon), “Rites” (Cody Harris), and “The Dealer’s Tale” (Justin Nickels).  Also at 3, “Comes and Goes” World Shorts will be shown in the Bill and Margaret Clark Room. This includes “Tough” (Alfonso Johnson), “Marathon” (Lauren Smitelli), “The Art of Richard Thompson” (Bob Burnett), “Papa Machete” (Jonathan David Kane), “How to Stand Up for Yourself” (Sarah Hanssen), “La Reina” (Manual Abramovich) and “Mr. Gold” (Brian Carlson).

The films Krisha (at the Ron Robinson Theater) and Uncertain (at the Butler Center) will start at 3:15.  At 4pm, the Filmmaker Welcome Reception will take place at the THEA Foundation.

At 5:30, all screens will be filled:

  • Funny Bunny – Ron Robinson Theater
  • Barge – Butler Center
  • Short Films celebrating Civil Rights past and present – The Joint
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 5 – Albert Pike Memorial Temple
    • “Not Interested” (Matt Foss), “The Making of ‘Sensitivity Training’” (Tanner Smith), “’Twas the Night of the Krampus” (Donovan Thompson), “Vampire-Killing Prostitute” (Jordan Mears), “Southern Pride” (Nick Lane), “The Paper Boy” (Thien Ngo) and “I Hate Alphaman” (Hunter West)
  • “Some Lives” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Resort (Shadae Lamar Smith), “Tom in America” (Flavio Alves), “Elgin Park” (Danny Yourd), “Write with Me…” (Hannah Leshaw), “Chute Fighter” (Laurel Parmet), “Lay in Wait” (Jonathan Ade), “The Murder Ballad of James Jones” (Jesse Kreitzer)
  • How to Change the World – Clinton School

 

At 8pm, the lineup features:

  • H. – Butler Center
  • “Made in Arkansas Shorts” Block 2 – The Joint
    • “MatchMaker” by Robin Sparks, “Hush” by Kenn Woodard, “Dim the Lights” by Dwight Chalmers, “The Pop N’ Lock” by Jadon Barnes, “Rapture Us” by Levi Agee, “The Ask” by Edmund Lowry and “Contact” by Alexander Jeffery
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 6 – Albert Pike Memorial Temple
    • “Go to the Ball with Me, Jenny” (Cole Borgstadt), “Simple” (Scott McEntire), “Stay a While” (Michael Kelley), “Sassy & the Private Eye” (Tanner Smith), “The Whisperers” (Jason Miller) and “Perfect Machine” (Jarrod Paul Beck)
  • “This Life” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Suburbs Go On Forever” (Mark Day), “The Way Things Are” (Guy Nemesh), “Stella Walsh” (Rob Lucas), “The Youth” (Dehanza Rogers) and “Unmappable” (Diane Hodson, Jasmine Luoma)
  • Crocodile Gennadiy – Clinton School

 

The final film of the day is 7 Chinese Brothers at the Ron Robinson Theater at 9pm.  At 10pm the KABF Radio Dance Party gets going at Good Food by Ferneau.