Over 60 films shown at LR Film Festival today PLUS the Awards Gala tonight!

LRFF2015 longThe Little Rock Film Festival has another jam-packed day today.

At 10am the films are:

  • H. – Butler Center
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 6 – The Joint
    • “Go to the Ball with Me, Jenny” (Cole Borgstadt), “Simple” (Scott McEntire), “Stay a While” (Michael Kelley), “Sassy & the Private Eye” (Tanner Smith), “The Whisperers” (Jason Miller) and “Perfect Machine” (Jarrod Paul Beck)
  • “This Life” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Suburbs Go On Forever” (Mark Day), “The Way Things Are” (Guy Nemesh), “Stella Walsh” (Rob Lucas), “The Youth” (Dehanza Rogers) and “Unmappable” (Diane Hodson, Jasmine Luoma)

Barge starts at 10:30 in the Ron Robinson Theater.

 

The 12:30 lineup includes:

  • Uncle Kent 2 – Ron Robinson Theater
  • The Hunting of the President – Clinton School. Filmmaker Harry Thomason will be present and lead a discussion.
  • Sweaty Betty – Stickyz
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 5 – The Joint
    • “Not Interested” (Matt Foss), “The Making of ‘Sensitivity Training’” (Tanner Smith), “’Twas the Night of the Krampus” (Donovan Thompson), “Vampire-Killing Prostitute” (Jordan Mears), “Southern Pride” (Nick Lane), “The Paper Boy” (Thien Ngo) and “I Hate Alphaman” (Hunter West)
  • “Adventure” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “Twelve Traditions” (Jonathan Cuartas), “Dust” (Mike Grier), “The Answers” (Michael Goode), “Spearhunter” (Adam Roffman), “The Other Side” (Scott Brown), “Big Boy” (Bryan Campbell) and “September Sketch Book” (Ronnie Cramer)

“Made in Arkansas” The Hanging of David O. Dodd will show at the Butler Center starting at 1pm.

At 2:30 there will be a filmmaker panel on Cinematic Non-fiction in the Filmmakers Lounge.

 

The films at 3:00pm are:

  • Western – Ron Robinson Theater
  • God Bless The Child – Butler Center
  • Cartel Land – Clinton School
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 1 – Stickyz
    • “Loser” (Andrew Lisle), “Forsaken” (Krisha Mason), “Monotony Broken” (J. C. Cocker), “Stranger Than Paradise” (Johnnie Brannon), “Rites” (Cody Harris), and “The Dealer’s Tale” (Justin Nickels).
  • “Made in Arkansas” Block 4 – The Joint
    • “The Tricycle” (David Bogard, “What Was Lost” (Romello Williams, “Overgrown” (Bruce Hutchinson, “Pyro” (Cole Borgstadt, and “The Space Station” (Michael Sutterfield)
  • “Explore” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “Swimming in Your Skin Again,” “Beach Week,” “The Many Sad Fates of Mr. Toledano,” “Displacements,” “Pequeño bloque de cemento con pelo alborotado conteniendo el mar” and “When I Write.”

 

The last batch of films today are at 5:30:

  • (T)ERROR – Ron Robinson Theater
  • Funny Bunny – Butler Center
  • How to Change the World – Clinton School
  • Applesauce – Stickyz
  • “Made in Arkansas” Block 3 – The Joint
    • “Undefeated” (Nathan Willis), “Little Brother” (Eric White), “Spoonin’ the Devil” (Michael Carpenter), “Meredith” (Scott Eggleston), and “The Town Where Nobody Lives” (Al Topich)
  • “Quirks” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Department of Signs and Magical Intervention,” “Woman of the World,” “reConception,” “Happy Hour,” “Miss Famous,” “Love in the Time of March Madness,” and “Jake Plays First Base.

 

At 8pm tonight the Little Rock Film Festival Awards Gala will take place at the Old State House Museum.  Winners will be announced for several awards including:

  • Golden Rock Narrative Feature Grand Prize
  • Golden Rock Documentary Feature Grand Prize
  • Made in Arkansas Grand Prize
  • Cinematic Non-Fiction Grand Prize
  • Arkansas Times Best Southern Film

Thursday at the Little Rock Film Festival – Films, Films and More Films

lrff_logo-backgroundThe fourth day of the Little Rock Film Festival gets going at 12:30 with “Made in Arkansas” Shorts Block 4 in the Bill and Margaret Clark Room at the River Market.  This includes: “The Tricycle” (David Bogard), “What Was Lost” (Romello Williams), “Overgrown” (Bruce Hutchinson, “Pyro” (Cole Borgstadt), and “The Space Station” (Michael Sutterfield).  At 1pm, Breaking a Monster screens at the CALS Ron Robinson Theater and The Chinese Mayor will be shown at the Butler Center.

At 3pm, “Made in Arkansas” Shorts Block 1 will be shown at the Joint.  It includes “Loser” (Andrew Lisle), “Forsaken” (Krisha Mason), “Monotony Broken” (J. C. Cocker), “Stranger Than Paradise” (Johnnie Brannon), “Rites” (Cody Harris), and “The Dealer’s Tale” (Justin Nickels).  Also at 3, “Comes and Goes” World Shorts will be shown in the Bill and Margaret Clark Room. This includes “Tough” (Alfonso Johnson), “Marathon” (Lauren Smitelli), “The Art of Richard Thompson” (Bob Burnett), “Papa Machete” (Jonathan David Kane), “How to Stand Up for Yourself” (Sarah Hanssen), “La Reina” (Manual Abramovich) and “Mr. Gold” (Brian Carlson).

The films Krisha (at the Ron Robinson Theater) and Uncertain (at the Butler Center) will start at 3:15.  At 4pm, the Filmmaker Welcome Reception will take place at the THEA Foundation.

At 5:30, all screens will be filled:

  • Funny Bunny – Ron Robinson Theater
  • Barge – Butler Center
  • Short Films celebrating Civil Rights past and present – The Joint
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 5 – Albert Pike Memorial Temple
    • “Not Interested” (Matt Foss), “The Making of ‘Sensitivity Training’” (Tanner Smith), “’Twas the Night of the Krampus” (Donovan Thompson), “Vampire-Killing Prostitute” (Jordan Mears), “Southern Pride” (Nick Lane), “The Paper Boy” (Thien Ngo) and “I Hate Alphaman” (Hunter West)
  • “Some Lives” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Resort (Shadae Lamar Smith), “Tom in America” (Flavio Alves), “Elgin Park” (Danny Yourd), “Write with Me…” (Hannah Leshaw), “Chute Fighter” (Laurel Parmet), “Lay in Wait” (Jonathan Ade), “The Murder Ballad of James Jones” (Jesse Kreitzer)
  • How to Change the World – Clinton School

 

At 8pm, the lineup features:

  • H. – Butler Center
  • “Made in Arkansas Shorts” Block 2 – The Joint
    • “MatchMaker” by Robin Sparks, “Hush” by Kenn Woodard, “Dim the Lights” by Dwight Chalmers, “The Pop N’ Lock” by Jadon Barnes, “Rapture Us” by Levi Agee, “The Ask” by Edmund Lowry and “Contact” by Alexander Jeffery
  • “Made in Arkansas” Shorts Block 6 – Albert Pike Memorial Temple
    • “Go to the Ball with Me, Jenny” (Cole Borgstadt), “Simple” (Scott McEntire), “Stay a While” (Michael Kelley), “Sassy & the Private Eye” (Tanner Smith), “The Whisperers” (Jason Miller) and “Perfect Machine” (Jarrod Paul Beck)
  • “This Life” World Shorts Block – Bill and Margaret Clark Room
    • “The Suburbs Go On Forever” (Mark Day), “The Way Things Are” (Guy Nemesh), “Stella Walsh” (Rob Lucas), “The Youth” (Dehanza Rogers) and “Unmappable” (Diane Hodson, Jasmine Luoma)
  • Crocodile Gennadiy – Clinton School

 

The final film of the day is 7 Chinese Brothers at the Ron Robinson Theater at 9pm.  At 10pm the KABF Radio Dance Party gets going at Good Food by Ferneau.